Yeni iPhone 4S 8 Megapiksellik Kamera Analizi

  • iphone-4s-kamera-8mp

Apple’ın yeni iPhone 4S’inin, ses ile aktive olan kişisel asistanı, Siri ile birlikte, bir önceki iPhone 4’den ayıran en önemli unsuru 8MP’lik yeni kamerası.

Acaba yeni iPhone 4S’e geçmek için yeterli neden var mı? Bugün sizlere kamera incelemesi yazmak istiyorum.

Eğer bugünlerde, günlük anılarınızı kaydetmek için kullanacağınız amatör bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var ise ve bu konuda bir yatırım yapacaksanız, bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.
Öncelikli olarak hangi iPhone sizin için doğru seçim?

• iPhone 4S’de 8 mega-piksel, iPhone 4’de ise 5 mega-piksellik kamera görüntü sensörü var. Ekstra çözünürlük, ekranda pek fazla bir ayrıntı sağlamasada, resim baskı kalitesinde büyük bir farklılık anlamına geliyor.

• Objektif,iPhone 4S’de, daha fazla ışık sağlamak için daha geniş 2.4 F-stop lense sahip. Düşük ışıklı ve kapalı ortamlarda daha iyi fotoğraflar çekmek iPhone 4S ile mümkün.

• Ayrıca, iPhone 4S görüntü işlemcisi, iPad 2 için kullanılan aynı yonga. Buda, kamera işlemleri daha hızlı çalışacak demek. Fotoğrafı çektikten sonra kaydolma ve bekleme süresi ciddi manada azalıyor.

• iPhone severlerin belki de en sevmedikleri özellik dokunmatik ekran ile fotoğraf çekmekti. Fotoğrafları artık ses düğmesi ile de çekilebiliyor. Yani daha az titreme, daha hızlı ve daha net fotoğraflar çekmek mümkün. El titremesinden dolayı ortaya çıkan sevimsiz resim kalitesi sorunu ses düğmesi kontrolü ile çekim sayesinde tarih olacak.

• Video çözünürlüğü, iPhone 4S’de 1080p yüksek çözünürlüğe çıkartıldı, iPhone 4 ile ise 720p çözünürlüklü videolar çekilebiliyor. Yani yeni iPhone ile Full HD video çekim yapmak mümkün.

Sekiz mega-piksellik kamera önemli bir yenilik, ancak ortalama kamera çözünürlüğünün, günümüzde, 14 mega-piksel civarında olduğu düşünüldüğünde hala kat edilmesi gereken bir yol olduğu da gerçek. Gerçi cep telefonu kameraları, fotoğraf makineleri kadar yüksek olursa, fotoğraf makinesi alacak müşteri sorunu da ortaya çıkabilir. Kim bilir belki de endüstriyel bir dayanışma nedeni ile daha yüksek çözünürlüklü cep telefonları mevcut değil.

Fotoğraf makinelerinde bulunan ancak iPhone 4S’de bulunmayan İki özellik daha var. Bunlardan ilki optik zoom, diğeri ise yetersiz flaş. Optik zoom olmaması büyük bir eksiklik. Her ne kadar, flaş mevcutsa da, oldukça yetersiz. Karanlık ortamlarda bu flaş ile ancak çamur gibi görüntüler elde edebilirsiniz. Gerçi objektifdeki yenilik ile az ışıklı ortamlarda görüntü kalitesi yükselmekle beraber, daha iyi bir flaş farz. Belki ekstra bir flaş iPhone için üreten birileri çıkar ve bu sorunu dışardan monte edilen bir flaş ile çözebilirsiniz ( illa da flaş bana çok lazım diyenler için).

Kameralı cep telefonları ile ilgili gerçek şu ki, yıllar boyunca berbat görüntüler çekdik. Hala onları kullanıyoruz çünkü her daim yanımızda telefonumuz var. Yeni iPhone 4S bu berbat görüntülere bir son diyecek.

• Geniş objektif açıklığı daha iyi ve parlak renkli görüntü üretiyor. Kapalı mekanlarda fotoğraflar kalitesinde ki farklılık daha belirgin.

Apple aksini iddia etse de, deklanşör gecikmesi hala devam ediyor. Gerçi tüm amatör fotoğraf makineleri derecesi farklı olmakla beraber benzer gecikme problemlerine sahip. Eğer ki küçük çocuğunuzun futbol oynarken fotoğrafını çekmek istiyorsanız, deklanşör gecikmesini hesaba katın derim.

iPhone 4S, 8 mega-piksel sensör sunan ilk cep telefonu değil. Motorola Droid Bionic ve Samsung Galaxy S II, daha önce 8 mega-piksel sensörü olan cep telefonlarıydı. Ama her iki cihazda, biricik aşkımız, dünyanın en popüler ve en imrenilen akıllı telefonu iPhone değil.

Genel olarak, video çekim kalitesinde 1080 piksel ile büyük bir farklılık oluşmuş. Ayrıca titreşimleri emen teknoloji sayesinde, hareket halinde iken dahi mükemmel videolar kaydedebiliyorsunuz.

Sonuç olarak, DSLR bir fotoğraf makinesi almayacaksanız eğer, amatör kamera satın almak yerine iPhone 4S almanızı tavisye ederim.

Categories

Leave a Reply

AppBull Hakkında

Appbull Türkiye’nin ilk bağımsız mobil uygulamalar mağazası olarak Türkçe uygulamaların sayısının artmasına ve dağıtımına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Appbull uygulama geliştiren yerli yabancı binlerce yazılımcıyla işbirliği yaparak hep daha iyi, daha kullanışlı ve en yeni uygulamaları sizlere sunmayı hedeflemektedir.